Emlak Fiyatlarında Gerçekçilik – Tunahan Tosunoğlu

Emlak Fiyatlarında Gerçekçilik

Emlak yatırımı, nüfusu sürekli artan İstanbul metropolünde en iyi yatırım araçlarından birisidir. İstanbul bütününde doğru fiyata alınan bir taşınmaz uzun vade de mutlaka kazanç sağlayacaktır.

Satın almayı düşündüğünüz gayrimenkul türünü ve yatırım yapacağınız lokasyonu belirledikten sonraki iş gayrimenkulü doğru fiyata almaktır. Peki gayrimenkul nasıl doğru fiyata alınır. Aslında bunun birkaç yolu var. Bunlardan birincisi gayrimenkul değerleme raporu hizmeti almaktır.

Ülkemizde gayrimenkul değerleme raporu, gayrimenkul değerleme şirketleri ve gayrimenkul değerleme lisansı olan kişiler tarafından hazırlanmaktadır. Almayı düşündüğünüz gayrimenkulü banka kredisiyle alacaksanız zaten bu raporu banka sizin adınıza gayrimenkul değerleme şirketlerine hazırlatıyor. Ancak nakit, takas vb. ödeme ile alacaksanız değerleme raporunu özel olarak yaptırmanız gerekiyor. Bu yöntem gayrimenkulün fiyatına göre çok az maliyetli ve en güvenilir yöntemdir. Çünkü ilgili raporda hem fiyat analizi yapılacak hem de taşınmazın tapu ve belediye kayıtları incelendiği için gayrimenkul üzerinde herhangi bir problem var ise ortaya çıkacaktır. Özellikle büyük ölçekli yatırımlarda değerleme raporu hizmeti almak en mantıklı tercihtir.

Gayrimenkul Değerleme Raporu hakkında detaylı bilgi için https://imarsorgula.com/gayrimenkul-degerleme-raporu/

Diğer yöntem internet ortamında yatırım yapmayı düşündüğünüz lokasyonda satılık emsal gayrimenkuller üzerinde araştırma yapabilirsiniz. Burada önemli olan satılık gayrimenkullerin olabildiğince almayı düşündüğünüz gayrimenkulle aynı özelliklerde olmasına dikkat edin. Eğer farklılıklar var ise emsaller ile almayı düşündüğünüz gayrimenkulün artı-eksi yönlerini iyi değerlendirmelisiniz. Bu karşılaştırmayı yaptıktan sonra gayrimenkulü alacağınız fiyatın doğru olup olmadığını tahmin edebilirsiniz. Satılık emsallerdeki fiyatlarda mutlaka pazarlık paylarını da göz önünde bulundurunuz. Bir diğer yöntem ise yatırım yapmayı düşündüğünüz bölgenin sakinleri veya yerel emlakçılar ile görüşüp fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir