ADA PARSEL NEDİR? PARSEL VE İMAR SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Ada Parsel Nedir

Ada Parsel;

Ada: Dört tarafı cadde, sokak, meydan, yol, nehir gibi doğal ve yapay engellerle çevrilmiş parseller bütünlüğüne denir.

Parsel: İmar yasalarına uygun ayrılıp sınırları belirlenmiş arazi olarak tanımlanmaktadır.

Parsel sorgulamanızı  Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi internet sayfasından (parselsorgu.tkgm.gov.tr), e-devlet üzerinden veya www.imarsorgula.com adresinden yapabilirsiniz.

TKGM Ada Parsel Sorgulama

TKGM parsel sorgulamanızı gerçekleştirmek için parselsorgu.tkgm.gov.tr adresine girmeniz gerekiyor. Siteye girdikten sonra idari, coğrafi veya adres sekmelerinden birini kullanarak parsel sorgulamanızı yapabilirsiniz.

ada parsel sorgula

E-Devlet Sisteminde Tapu Sorgulama

E-Devlet sisteminden tapu sorgulaması yapmak için arama kısmına “Tapu bilgileri sorgulama” yazmanız veya e-hizmetler bölümünden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nü girip “Tapu Bilgileri Sorgulama” linkine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra üzerinize kayıtlı olan tapularınızın detayını görebilirsiniz.

İmar Sorgula Üzerinden Parsel Sorgu

İmar sorgula sitesinde parsel sorgula butonuna tıkladığınızda TKGM parsel sorgu alt yapısının kullanıldığı bölüme aktarılıp sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

İmar Durumu Sorgulama

Artık imar sorgulamalarınızı imar sorgula sitesi E-İmar bölümünde kolayca ve ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

imar sorgula

İmarını öğrenmek istediğiniz tapunun ilini ve ilçesini harita üzerinden seçtikten sonra sistem sizi otomatik olarak ilgili belediyenin E-İmar sitesine var ise aktarılıp ada parsel bilgilerini yazarak taşınmazın imar durumunu öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir